Op 25 juni trad Aline Van Wassenhove, samen met haar verloofde Thijs Vlaeminck, nog op tijdens de Lo TRAIL. Twee weken later behaalde ze met Amaranthe de wereldtitel in de categorie vrouwelijke kamerkoren.
Aline Van Wassenhove (27) groeide, samen met zus Lena, op in Lobos. Papa Wim werkt bij Volvo Cars en mama Liesbeth kent u vermoedelijk als secretaris van het wijkcomité van Lobos.
Toen ze 6 jaar was, mocht Aline naar muziekschool Lochristi waar ze notenleer en piano studeerde. Bij de lessen notenleer hoorde ook samenzang en samenspel. Dat beviel Aline en ze sloot aan bij het jongerenkoor skBAM en speelde mee in de musicals The Wiz (2009), Footloose (2014) en Shrek (2019). Na haar middelbare studies stopte Aline met de muziekschool. Ze ging nog enkele jaren door als frontvrouw van Bluesy Muloosy maar concentreerde zich vooral op het koorzingen. Recent wisselde ze het dameskoor Furiosa voor Amaranthe Oudenaarde en mocht prompt mee naar de World Choir Games in Zuid-Korea waar het koor de wereldtitel behaalde.
Aline, eerste een vooral proficiat met jullie wereldtitel. Je zingt nog niet lang bij Amaranthe?
“Dank je wel! Gedurende een vijftal jaren zong ik bij Furiosa, het dameskoor uit Wondelgem. Maar enkele maanden terug kreeg ik de kans om deel uit te maken van Amaranthe. In mei 2023 heb ik dan de overstap gemaakt. Amaranthe werd in 2006 opgericht als meisjeskoor en groeide sindsdien tot een gevestigde en zeer gerespecteerde waarde in het koor- en muziekleven in Vlaanderen en in het buitenland. Het jongste koorlid is 23 jaar, de oudste is 39 lentes jong. In het koor heb je 4 stemmen, 1ste en 2de sopraan en 1ste en 2de alt. Zelf ben ik 2de sopraan, zeg maar de middelhoge stem.”
Je mocht onmiddelllijk mee naar de World Choir Games voor amateurkoren?
“Amaranthe was dit jaar gestart met “Día tras Día”, een productie met liederen uit Spanje, het Baskenland en Latijns-Amerika. Toen de Vlaamse overheid vroeg om ons land te vertegenwoordigen op de World Choir Games in Gangneung (Zuid-Korea), de eigenlijke wereldkampioenschappen, werd de productie gecombineerd met repetities voor de competities. Toen ik in mei het koor vervoegde, waren die repetities al bezig. Ik had dus heel wat achterstand die ik door zelfstudie moest wegwerken.”
Hoeveel repeteerden jullie?
“Op de World Choir Games krijg je 20 minuten om je te bewijzen. We brachten 4 stukken maar daar moet 1 werk van het land van herkomst bij zijn. Het koor koos voor de Belgische componist Noah Thys. In aanloop naar de World Choir Games hebben we 2 uur per week geoefend. Daarbij kwamen niet alleen de stukken aan bod die we in Zuid-Korea zouden brengen, maar ook de productie “Día tras Día” werd op peil gehouden. Die repetities waren echt wel pittig! De week voor de wedstrijd hebben we dan voor familie en muzikale vrienden een try-out gedaan van ons wedstrijdprogramma.”
En dan vertrokken jullie naar de andere kant van de wereld?
“Zaterdag 8 juli namen we in Zaventem het vliegtuig naar Frankfurt om van daaruit naar Seoul te vleigen. Door het tijdsverschil, het is daar 7 uren vroeger, hadden we bij aankomst nog de mogelijkheid om er ’s avonds te oefenen. Door het regenseizoen was het zeer warm en vooral zeer vochtig in Zuid-Korea. In de meeste gebouwen was er airconditioning die dan (te) koude lucht blies waardoor we schrik hadden om ziek te worden. ’s Avonds was het moeilijk om na zo’n lange, lastige, dag de slaap te vatten. Op maandag 10 juli was er dan onze wedstrijd.”
Wat waren vooraf jullie verwachtingen?
“In 2021 vonden de World Choir Games plaats in Antwerpen en Gent. Amaranthe behaalde toen 98,38 procent, de hoogste score van alle deelnemers in alle categorieën. Dit jaar namen er 355 koren deel. Amaranthe was de enige Belgische deelnemer en we streden – met nog 5 anderen koren – voor de titel in de categorie vrouwelijke kamerkoren. Gezien de hoge score in 2021 hoopten we natuurlijk dat we onze wereldtitel konden verlengen. We wilden ook de Vlaamse overheid niet teleurstellen. Maar anderzijds was de voorbereiding 2 jaar terug veel intensiever. Door de Spaanse productie was de aanloop nu heel anders. Normaal gezien zingen we ook met 26 dames, maar 2 koorleden konden deze keer niet mee.”
Hoe was het moment dat de uitslag bekendgemaakt werd?
“Dat gebeurde om 10 uur ’s morgens. In België was het toen 3 uur ’s nachts. De uitslag werd van laag naar hoog bekendgemaakt. Toen de tweede plaats afgeroepen werd met een score van 87%, beseften we al dat we primus waren. Maar we hadden – en dat zie je ook in het videofragment dat het nieuws haalde – afgesproken om niet te juichen voor we onze uitslag kenden. Dan volgde een enorme ontlading. Pure euforie, we waren in extase. Er is veel gehuild van geluk!
Onze score lag met 91% duidelijk lager dan in 2021. Maar het is moeilijk om de beide resultaten te vergelijken, want het zijn andere juryleden en ook andere culturen. Maar onze voorsprong op de 2de plaats is toch terug aanzienlijk. Het was mijn eerste competitie voor Amaranthe. Veel mooier kan je niet starten. “Als doop voor jou kan dit tellen” zeiden de andere koorleden al lachend.”
Jullie bleven nog even in Zuid-Korea?
“In Gangneung waren er nadien nog de Celebration concerts, waarbij verschillende koren samen optreden. We gaven een concert met het Newcastle Chamber Choir uit Australië en de Young People’s Chorus of New York City uit de Verenigde Staten.
3 dagen later zongen we met ons koor nog een concert in Seoul. Zondag 16 juli, ’s avonds laat, zijn we dan terug geland in Zaventem. Gelukkig had ik nog een dagje verlof genomen om uit te rusten, maar sindsdien ben ik terug aan de slag als onthaalmedewerkster op de dienst Spoedgevallen van het UZ Gent.”
En er is nog meer heuglijk nieuws?
“Samen met mijn verloofde Thijs Vlaeminck kocht ik net een huisje in de Ommegangstraat in Lobos. Vrijdag 7 juli, de dag voor ik met Amaranthe naar de World Choir Games vertrok, kregen we het bericht dat ons bod aanvaard was. Ik heb toen het Immo-kantoor nog snel verwittigd dat het noodzakelijke papierwerk een weekje moest uitgesteld worden. En op 25 augustus trouwen Thijs en ik.”
Wat brengt de toekomst op muzikaal vlak?
“We hernemen met Amaranthe de productie “Día tras Día”. Er zijn voorlopig drie optredens voorzien – in Oudenaarde, Brugge en Drongen – twee van die concerten zijn al uitverkocht. Enkel voor Drongen kan je nog plaatsen reserveren. Snel zijn is dus de boodschap! Samen met Thijs vorm ik nu het duo “Revue”. Hij speelt elektrische gitaar en ik zing. Lochristi kon ons een eerste keer aan het werk zien tijdens de Lobosfeesten en recent tijdens de Lo TRAIL. Samen brengen we rustige covers, vooral geschikt voor huwelijken, recepties en kleinere evenementen.”
Aline, nu al van harte gefeliciteerd met jullie huwelijk en… blijf vooral zingen!
Website Amaranthe: hier klikken
(Foto's Amaranthe © Thomas Van Caeneghem – Foto Revue © Bennie Vanderpiete)














