Home » Blog » Een stukje Ambrosiana uitgelicht

Een stukje Ambrosiana uitgelicht

En wel langsheen de Sint-Niklaaskerk in Lochristi, waar het door landschapskunstenaar Vincent Braeckman ontworpen pad de bezoekers niet alleen door een groene oase loodst, maar ook spiegels voorhoudt. 

Een stukje mooi stukje natuur is het geworden, waarbij de keuze voor bepaalde bomen en struiken onder andere een link legt naar de klimaatverandering en waterproblematiek die op ons afkomt. Alvast inspiratie voor wie zijn tuin veilig wil stellen voor de toekomst, klinkt het. Maar er is zoveel meer samengebracht op die ene plek. Naast de toekomst gaan verleden en heden er hand in hand. Zo verwijzen de grote bomen langsheen de kerk naar de Vlaamse bossen en moerassen van weleer, maar zijn ze eveneens een metafoor voor de zuilen van het kerkgebouw. Bomen die wortelen in een religieuze traditie.

Ambrosiana 2023 © Bennie Vanderpiete

Of zoals Vincent het verwoordt:“Heel wat aanplant heeft, in de schaduw van de kerk, een religieuze connotatie. Zo is er de judasboom, waar Judas zich volgens de legende na het verraad van Jezus zou aan hebben verhangen. Een boom die trouwens weinig werd aangeplant in onze contreien omdat die vorstgevoelig is, maar door het warmere klimaat stilaan onze tuinen aan het bevolken is.”

Aan water in al zijn dimensies geen gebrek, als meander over het wandelpad tot mangrove en vijver.
Vincent: “De kerken mogen dan leeggelopen – zoals deze hier die ontwijd is – aan hun voet ontstaat nieuw leven. Zo is het beeld van Pater Damiaan omgeven door een heldere waterpartij, wat staat voor zuivering en vernieuwing. Of neem nu het monument van Reinaert de Vos, waar Reintje met een tuinslang in zijn muil de vijver van de buren probeert leeg te zuigen. Het verhaal van hoe met humor en list de rijken proberen te bestelen, maakt dat deze plaats meer is dan alleen maar naar het groene plaatje kijken.”

Ambrosiana 2023 © Bennie Vanderpiete

Ook het monument voor de gesneuvelden is aangekleed en omgeven met respect. De gevallen soldaten worden beschermd door bomen die hen met hun zomerse takken schaduw aanreiken. En dan zijn er de spiegels die, gemaskeerd door bladerige randen, een gevoel van oneindigheid oproepen. We zouden het bijna vergeten, maar voor de bezoeker die de ogen afwendt van de kruinen ligt een mooi pallet met zorg geselecteerde kruidige én bloemige werelden te wachten.   

Vincent Braeckaman geeft vandaag en morgen – verkleed in een “boomkostuum” – aan de bezoekers de nodige toelichtingen bij deze mooie creatie 

Fotoreeks
(klikken op facebook logo om de reeks te openen)