Home » Blog » Oppositie laat zich gelden

Oppositie laat zich gelden

Het was gisteren raadszitting en die was vrij pikant voor de meerderheid. De oppositiepartijen hadden hun huiswerk duidelijk gemaakt en richten hun pijlen op het bestuursakkoord, dat nog verder moet uitgewerkt worden. De zitting duurde bijna 3 uur en 30 minuten.

De burgemeester stelde het bestuursakkoord van 17/12/2024 en de aanzet van een meerjarenplan voor. Het telt 17 bladzijden.

Zie https://www.lochristi.be/nieuwsdetail/4396/open-vld-en-cdandv-stellen-bestuursakkoord-voor

De oppositie was niet onder de indruk en spaarde haar kritiek niet.

Eva Paelinck

Eva Paelinck (N-VA)

“Weinig concreet. Het leest als een nieuwe, samengesmolten versie van beide kiesprogramma’s.  Men gaat wegen herstellen. Dat is mooi, maar waar is de ambitie? N-VA stelde in de campagne voor om een planning op te maken voor nazicht van de hele gemeente die elke 2 of 3 jaar kan worden afgewerkt en waar opmerkingen kunnen worden toegevoegd. Dit soort concrete, ambitieuze doelen zien we in bepaalde hoofdstukken van het akkoord niet terug, daar waar men elders dan weer wél concreet is.

Wij zijn ons er uiteraard van bewust dat een en ander komt met de meerjarenplanning die ons volgend jaar zal worden voorgelegd, maar tegelijkertijd weten we allemaal dat voor grote dossiers 5 jaar zeer kort is. Met name voor dossiers omtrent bijvoorbeeld verkeersveiligheid is dit een gemiste kans. Als we wachten tot de opmaak van het meerjarenplan om hier het startschot voor te geven, is de kans dat er in 2029 nog steeds niet aan de werken is gestart zeer groot. We riskeren op deze manier dat de in het bestuursakkoord vernoemde schoolomgevingen deze legislatuur op een paar kleine wijzigingen na niet meer structureel worden aangepakt. Met name in de Bosdreef is de situatie, zoals wij met een filmpje hebben aangekaart in september, niet van dien aard dat we nog een legislatuur op onze lauweren kunnen rusten. Dit is een voorbeeld van meerdere waar we volgens ons kostbare tijd verliezen. Dit heeft niets te maken met de fusie. Die laatste heeft ongetwijfeld heel wat voeren in de aarde gehad, maar is geen reden waarom grote dossiers niet verder konden worden voorbereid.”

Schepen Rita De Vylder gaf mee dat er al enkele ingrepen zijn gebeurd aan de school in de Bosdreef.

Vooruit Plus fractie Lochristi

Vooruit + met Wouter Vanloot:

“We waren blij verheugd bij de installatievergadering de fractiewoordvoerder van Open VLD  Sam Heirman te horen zeggen. “Elke partij brengt haar eigen accenten mee en die diversiteit zal belangrijk zijn. Wij kijken uit naar een constructieve samenwerking. De uitdagingen zijn te groot om ze alleen aan te pakken. Politieke verschillen moeten er zijn, maar laat ons deze gebruiken om elkaar scherp te houden”. Mooie woorden maar het bestuursakkoord en het eenjarig budget staan in schril contrast daarmee.” 

Ontgoochelde reacties volgden en het kwam zelfs zo ver dat de andere oppositiepartijen (N-VA en Vlaams Belang) zich konden vinden in bepaalde amendementen van Vooruit maar op een njet botsten van uit de meerderheid.

Lochristi heeft weinig sociale en betaalbare woningen en Open VLD heeft daar in de afgelopen jaren ook niets aan verholpen.

“Zorgwekkende achteruitgang in ambities. Het gaat hierbij vooral om intenties, echter weinig concrete doelstellingen en acties. Het bestuursakkoord erkent terecht de te lange wachtlijsten voor sociale huisvesting en de verplichting om het patrimonium van de woonmaatschappij Dimensa over te nemen door Woonpijler. Toch blijven de voorgestelde oplossingen vaag en ontbreekt het aan concrete acties om het aanbod van sociale woningen daadwerkelijk uit te breiden.

Voor de fusie had Wachtebeke 12% sociale woningen, terwijl Lochristi slechts 3% haalde. Ondanks de Vlaamse doelstelling van een minimum van 9%, lijkt Lochristi nu af te stevenen op een bescheiden 5 à 6%. Het bestuursakkoord lijkt de verantwoordelijkheid volledig bij de woonmaatschappij te leggen, zonder zelf daadkrachtige stappen te zetten. Ook wat betreft betaalbaar wonen maak ik mij zorgen.”

Ook een eventuele privatisering van kinderopvang ‘t Meykevertje kon op geen begrip rekenen. De zoektocht naar een geschikte plek voor een skatepark duurt al jaren. Alle partijen zijn het erover eens dat dit ze moet komen, al is een geschikte plek vinden niet evident. ‘Not in My backyard’. Over participatie verschilden de meningen ook.

Sociaal, ouderenzorg, WZC, Zorgband waren item die raadslid Rachel De Rudder aankaartte.

“De toekomst van onze woonzorgcentra ligt volgens alle experten in opvang in kleinere groepen, schaalverkleining i.p.v. schaalvergroting.

Oudere mensen hebben in laatste levensjaren nood aan een houvast als ze zich niet meer zelf kunnen behelpen. Ze willen terecht bereikbaar zijn voor hun familie en buurt in hun laatste levensjaren. Men verplant oude bomen niet meer.

Daarom wil onze Vooruit Plus-fractie dat mensen in hun eigen omgeving moeten kunnen blijven wonen. Uit respect! Wij stellen daarom voor dat er in het budget geld wordt voorzien om de beide woonzorgcentra te vernieuwen. We willen daar nu al een financiële reserve voor aanleggen, zodat de rekening van de gemeente niet plots geconfronteerd wordt met grote uitgaven.”

N-VA en Vlaams Belang waren voorstander van het aanleggen van een financiële reserve om de twee woonzorgcentra te verbouwen of voor nieuwbouw te gaan.

Rudy Van Cronenburg:

“Een belangrijke rol is de waterhuishouding in orde stellen, onze rioleringsgraad optrekken tot het vereiste Europese minimumniveau van 85%. In Wachtebeke zaten we eind vorig jaar 2024 aan 80% rioleringsgraad in Lochristi aan ongeveer 71%, samen 73%. We moeten nu doelstellingen plaatsen in de beleidsnota, wanneer willen we de 85% doelstelling halen? Er staan wel nog belangrijke rioleringswerken op stapel zoals de Langelede In Wachtebeke.  Maar we mogen het crisismoment van januari 2024 niet laten herhalen. De bevolking heeft daar recht op. Daarom willen we dat een deadline in de nota gesteld wordt om de 85% te halen.”

Daniël De Knijf

Daniël De Knijf (Vlaams Belang):

Vlaams Belang vond het een (dood)braaf akkoord waarbij gepleit werd om het gemeentelijk patrimonium onder loep te nemen. Verkeersveiligheid moet hoog op de agenda met veilige fiets- en voetpaden (verlicht!) waarbij flexibele verkeersborden worden geplaatst. Ledverlichting is goed. De wijkwerking moet versterkt worden met laagdrempelig contact maar zonder jeugdwerkers. Om drugs aan te pakken is een samenwerking met De Kiem goed. De rioleringsgraad moet inderdaad omhoog en het Vlaams Belang pleitte ook voor een busverbinding tussen Zelzate en Wetteren via Zaffelare en Beervelde. 

Lokale producten promoten en zo de land- en tuinbouw steunen is positief.

Het is duidelijk dat OCMW-voorzitter en schepen Steven Schoonjans heel belangrijke dossiers onder zijn bevoegdheid krijgt met Dimensa en Woonpijler maar ook met de Woonzorgcentra. Men streeft naar een haalbaar ‘beste’ oplossing voor de noden van ouderenzorg. De CD&V schepenen zijn pas 3 weken aan de slag en moeten zich uiteraard nog inwerken.