Het is de eerste zitting na het zomerreces. Je kan de raad ook volgen van uit je zetel via You Tube – https://www.youtube.com/user/gemeentelochristi . Eva Paelinck (N-VA) zal de zittingen van september niet bijwonen. Op 25 juli is ze mama geworden van Seppe. Het is – voor zover ik kon nagaan – de eerste maal dat een zetelend raadslid mama wordt.

Het dak van de kerk in Overslag – vervolg fietspad N449 – GECORO en asfalteringswerken staan onder meer op de agenda.
Aanleg fietspad N449. Goedkeuring addendum nr. 2
In 2022 werd deze verlenging (10 jaar) voorgelegd aan de gemeenteraad: gemeenteraadsbesluit van 27 juni 2022 en 19 mei 2022 (Wachtebeke). Agentschap Wegen en Verkeer heeft echter laten weten dat zij het addendum aangepast hebben. Ondertussen is er een nieuwe minister, en er werd een alinea (BBC-rapportering) bijgevoegd. Hierdoor dient het addendum opnieuw te worden ondertekend. Wijziging t.o.v. voorgaand addendum:
Reglement collectief beheer individuele behandelingsinstallaties huishoudelijk afvalwater (IBA’s).
De gemeente Lochristi is, per 31 december 2024, toegetreden als vennoot van de rioolwaterdienst van De Watergroep (Rio Pact) voor het beheer van het gemeentelijke rioleringsnet. De Watergroep zal, als rioolbeheerder en omwille van het algemeen belang, instaan voor het leveren en plaatsen van de IBA’s in Lochristi. De Watergroep wordt, na aanleg van de IBA’s overeenkomstig de afspraak tussen De Watergroep en elke betrokken eigenaar, eigenaar van de IBA’s. Ook het beheer ervan zal gebeuren door de Watergroep. Alle investerings- en exploitatiekosten gerelateerd aan rioleringen worden opgenomen door Rio Pact.
Aan de raad wordt gevraagd om met ingang van 2 september 2025 het collectief beheer van de individuele behandelingsinstallaties huishoudelijk afvalwater vast te stellen.
Samenstelling nieuwe GECORO. Goedkeuring
Naar aanleiding van de nieuwe fusiegemeente dient er te worden overgegaan tot de benoeming van een nieuwe eengemaakte gemeentelijke commissie voor ruimtelijke ordening. Momenteel zijn er nog twee verschillende commissies ruimtelijke ordening actief zoals samengesteld voor de fusie. Deze blijven van kracht tot de nieuwe eengemaakte GECORO is benoemd door de gemeenteraad. Om dit mogelijk te maken dienen eerst nog enkele stappen genomen te worden. Aan de gemeenteraad wordt daarom gevraagd het voorstel tot de samenstelling van de nieuwe GECORO goed te keuren. Na deze goedkeuring kan de oproep voor de nieuwe kandidaten worden gelanceerd.
Schenking museumstuk LoS. Goedkeuring
Het lokaal bestuur werd gecontacteerd door Hr. Mathees in kader van de schenking van een grondmolen aan het Sierteeltmuseum. Adviezen werden ingewonnen waaruit blijkt dat de molen een waardevolle aanvulling kan bieden binnen de werking van het museum. Men vraagt goedkeuring van de schenking, om nadien een schenkingsovereenkomst op te maken.
Visie BOA in Lochristi. Goedkeuring
In het kader van het BOA-decreet (decreet betreffende buitenschoolse opvang en activiteiten) werd reeds een omgevingsanalyse opgemaakt. Ondertussen werd ook de visietekst opgemaakt samen met de stakeholders. Gezien het belang van de visietekst op de verdere uitrol van het BOA-decreet wordt aan de gemeenteraad gevraagd deze visietekst goed te keuren.
Gemeentelijk basisonderwijs. Aanpassing schoolreglement
In de raadszitting van 2 september 2024 werden schoolreglement en infobrochure laatst aangepast. Thans worden er, gelet op de stijgende prijzen, een aantal prijsaanpassingen voorgesteld (sportklassen, zeeklassen, warme maaltijden kleuters, …). De aanpassingen werden besproken in de schoolraad, het schoolteam, het bijzonder onderhandelingscomité en de commissie onderwijs. Ondertussen zijn de door OVSG voorgestelde wijzigingen op basis van het op 16 juli 2025 door het Vlaams Parlement goedgekeurde ontwerpdecreet over de lerende en organisatie in het onderwijs ook meegenomen in het ontwerp van schoolreglement.
Principieel standpunt Lochristi inzake federale cofinanciering lokale pensioenlasten. Goedkeuring
Aan de gemeenteraad wordt kennisgegeven van het voornemen van de federale regering om voor het eerst structureel tussen te komen in de financiering van de responsabiliseringsbijdragen in het kader van de statutaire pensioenlast van de lokale besturen. Dit wordt erkend als een noodzakelijke en principieel correcte stap in de richting van meer rechtvaardige pensioenfinanciering, in lijn met de reeds bestaande federale bijdragen aan de pensioenstelsels van werknemers en zelfstandigen. Tegelijk wordt betreurd dat de aangekondigde middelen disproportioneel worden toegekend aan steden met meer dan 100.000 inwoners, terwijl de pensioenlasten ook in kleinere en middelgrote besturen een zware druk (kunnen) uitoefenen op het lokale budget en de dienstverlening.
Aan de gemeenteraad wordt voorgesteld om:
Aan te sluiten bij de oproep van de VVSG om de toekenning van federale steun niet enkel te baseren op inwonersaantallen, maar vooral op de relatieve impact van de pensioenlasten op de gemeentelijke budgetten. Een correctie in die zin zou een meer evenwichtige, duurzame en faire verdeling van middelen mogelijk maken.
Aan de federale overheid en het parlement met aandrang te vragen om het wetsontwerp in die zin grondig bij te sturen tijdens de verdere behandeling. Een cofinancieringsmodel moet uitgaan van solidariteit en gelijkheid, en mag geen scheidingslijn trekken tussen ‘grote’ en ‘kleine’ besturen als het gaat om fundamentele uitdagingen zoals de betaalbaarheid van ambtenarenpensioenen.
Toetreding Opdrachtencentrale vzw. Goedkeuring
Op sommige opdrachten ontvangt de gemeente momenteel geen inschrijvingen, bijvoorbeeld recent in de prijsvraag naar levering van brandstof voor gebouwen en voertuigen. Door toe te treden tot de Opdrachtencentrale kan de gemeente afnemen van alle raamcontracten die uitgeschreven worden door deze aankoopcentrale. Hiertoe dienen eerst de specifieke raamovereenkomsten te worden goedgekeurd door het bevoegde orgaan, nl. het college voor aankopen via het exploitatiebudget of de raad voor aankopen via het investeringsbudget.
Door gebruik te maken van dergelijk raamcontract dient de gemeente zelf geen prijsvraag te organiseren wat tijds- en kostenbesparend is.
Toetreding raamovereenkomst straatmeubilair via CREAT. Goedkeuring
Door toe te treden tot de aankoopcentrale van Creat kan de gemeente afnemen van alle raamcontracten die uitgeschreven worden door deze aankoopcentrale. Hiertoe dienen eerst de specifieke raamovereenkomsten te worden goedgekeurd door het gemeentelijk bevoegde orgaan, nl. het college van burgemeester en schepenen voor aankopen via het exploitatiebudget of de gemeenteraad voor aankopen via het investeringsbudget. Door gebruik te maken van dit raamcontract dient de gemeente zelf geen prijsvraag te organiseren wat tijds- en kostenbesparend is.
Voor het leveren van straatmeubilair heeft Creat een raamovereenkomst in de markt gezet.
Toetreding raamovereenkomst schoolmeubilair via CREAT. Goedkeuring
Door toe te treden tot de aankoopcentrale van Creat kan de gemeente afnemen van alle raamcontracten die uitgeschreven worden door deze aankoopcentrale. Hiertoe dienen eerst de specifieke raamovereenkomsten te worden goedgekeurd door het gemeentelijk bevoegde orgaan, nl. het college van burgemeester en schepenen voor aankopen via het exploitatiebudget of de gemeenteraad voor aankopen via het investeringsbudget. Door gebruik te maken van dit raamcontract dient de gemeente zelf geen prijsvraag te organiseren wat tijds- en kostenbesparend is. Voor het leveren van schoolmeubilair heeft Creat een raamovereenkomst in de markt gezet.
Toetreding raamcontract school- en bureaumeubilair Doko. Goedkeuring
Omdat de gemeente is toegetreden tot de aankoopcentrale van vzw Doko kan zij producten en diensten afnemen van alle raamcontracten die uitgeschreven worden door deze aankoopcentrale. Hiertoe dienen eerst de specifieke raamovereenkomsten te worden goedgekeurd door het gemeentelijk bevoegde orgaan, nl. het college van burgemeester en schepenen voor aankopen via het exploitatiebudget of de gemeenteraad voor aankopen via het investeringsbudget.
Voor aankopen van school- en bureaumeubilair heeft Doko vzw een raamovereenkomst in de markt gezet. Vanuit de gemeentelijke basisschool is de vraag gekomen om te kunnen gebruik maken van dit raamcontract. Door gebruik te maken van deze raamovereenkomst dient de gemeente zelf geen prijsvraag te organiseren, wat tijds- en kostenbesparend is.
Toetreding raamcontract Creat Studiebureau – perceel 2 Bouwkunde- regio Oost.
Door toe te treden tot de aankoopcentrale van Creat kan de gemeente afnemen van alle raamcontracten die uitgeschreven worden door deze aankoopcentrale. Hiertoe dienen eerst de specifieke raamovereenkomsten te worden goedgekeurd door het gemeentelijk bevoegde orgaan, nl. het college van burgemeester en schepenen voor aankopen via het exploitatiebudget of de gemeenteraad voor aankopen via het investeringsbudget. Door gebruik te maken van dit raamcontract dient de gemeente zelf geen prijsvraag te organiseren wat tijds- en kostenbesparend is.
Voor het aanstellen van een studiebureau – perceel 2 bouwkunde – regio Oost heeft Creat een raamovereenkomst in de markt gezet.

Renovatiewerken dak kerk Overslag. Principebeslissing
Het dak van de Onze-Lieve-Vrouw Geboortekerk in Overslag is in zeer slechte staat. Er werd door de Directie Erfgoed, dienst Monumentenwacht te Gent een inspectie uitgevoerd om de staat van het dak te bepalen. Uit het verslag blijkt dat het dak aan dringende herstellingswerken toe is. Het is aangewezen om het dak te laten herstellen.
Raamcontract asfalteringswerken 2025. Goedkeuring deelopdrachten LO-2025-02 en LO-2025-03
De gemeenteraad verleende in zitting van 28 februari 2022 goedkeuring van de lastvoorwaarden, de raming en de plaatsingsprocedure van de opdracht ‘Raamcontract asfalteringswerken (2022-2025)’ met name de vereenvoudigde onderhandelingsprocedure met voorafgaande bekendmaking. Deze opdracht werd gegund aan Raf De Vriese nv, Koolskamp.
Per deelopdracht dient een prijsvoorstel te worden opgemaakt door de aannemer en dit voorstel dient ter goedkeuring te worden voorgelegd aan de gemeenteraad indien het ramingsbedrag hoger dan 15.000 euro bedraagt. Er wordt voorgesteld de deelopdracht “LO-2025-02 deel Brugstraat – deel Eethoek Nieuwstraatje” voor een bedrag van 122.842,74 euro, excl. btw goed te keuren, en deelopdracht ‘LO-2025-03 deel Moststraat – herstel wegverharding’ ” voor een bedrag van 25.171,84 euro, excl. btw. Op 3 juni 2025 werd aan de gemeente Laarne gevraagd om te participeren in het project “LO-2025-2 deel Brugstraat – deel Eethoek – Nieuwstraatje” omdat een deel van de werken op hun grondgebied ligt. Het aandeel van de gemeente Laarne hierin wordt geraamd op 25.682,54 euro, excl. btw. Omdat de gemeenteraad van Laarne hierover pas beslist op 4 september 2025 wordt voorgesteld deze deelopdracht goed te keuren onder voorbehoud.
EVA-vzw Sportpromotie. Aanduiding van de leden. Wijziging
In de raadszitting van 28 april 2025 (10e punt) werden de gemeentelijke vertegenwoordigers aangeduid in de raad van bestuur van EVA-vzw Sportpromotie Lochristi. De Open VLD fractie vraagt om één van hun drie aangeduide vertegenwoordigers te vervangen door een nieuwe vertegenwoordiger.
Woonpijler. Aanduiding gemeentelijke vertegenwoordiger algemene vergadering.
Aan de gemeenteraad wordt gevraagd om een vertegenwoordiger en plaatsvervanger aan te duiden in de algemene vergadering van woonmaatschappij Woonpijler.
OCMW-RAAD
De OCMW-raad neemt kennis van:
De notulen van de zitting van de algemene vergadering van Zorgband Leie & Schelde van 25 juni 2025 De notulen van de zitting van de raad van bestuur van Zorgband Leie & Schelde van 20 juni 2025
Uitbreiden begrip dagelijks personeelsbeheer en delegatie aan de algemeen directeur.
Er wordt aan de OCMW-raad gevraagd om het begrip ‘dagelijks personeelsbeheer en de delegatie aan de algemeen directeur’ uit te breiden in functie van de aanstellingsbevoegdheid voor medewerkers met een arbeidsovereenkomst in kader van artikel 60§7 van de OCMW-wet om zodoende een efficiëntere werking van de arbeidsbegeleiding van OCMW-cliënteel en het onboardingtraject door de HR-dient te bekomen.
Toetreding Opdrachtencentrale vzw. Goedkeuring
Op sommige opdrachten ontvangt het bestuur momenteel geen inschrijvingen, bijvoorbeeld recent in de prijsvraag naar levering van brandstof voor gebouwen en voertuigen. Voor het leveren van brandstoffen bereidt Opdrachtencentrale vzw een raamovereenkomst voor. Door toe te treden tot de Opdrachtencentrale kan het bestuur afnemen van alle raamcontracten die uitgeschreven worden door deze aankoopcentrale. Hiertoe dienen eerst de specifieke raamovereenkomsten te worden goedgekeurd door het bevoegde orgaan, nl. het vast bureau voor aankopen via het exploitatiebudget of de raad voor aankopen via het investeringsbudget. Door gebruik te maken van dergelijk raamcontract dient het bestuur zelf geen prijsvraag te organiseren wat tijds- en kostenbesparend is.
Toetreding raamovereenkomst schoolmeubilair via CREAT. Goedkeuring
Door toe te treden tot de aankoopcentrale van Creat kan het OCMW afnemen van alle raamcontracten die uitgeschreven worden door deze aankoopcentrale. Hiertoe dienen eerst de specifieke raamovereenkomsten te worden goedgekeurd door het bevoegde orgaan, nl. het vast bureau voor aankopen via het exploitatiebudget of de OCMW-raad voor aankopen via het investeringsbudget. Voor het leveren van schoolmeubilair heeft Creat een raamovereenkomst in de markt gezet. Dit omvat ook interessant meubilair voor de buitenschoolse kinderopvang, zoals kinderbedjes. Door gebruik te maken van dit raamcontract dient het OCMW zelf geen prijsvraag te organiseren wat tijds- en kostenbesparend is.
Realiseren 4 woonunits Bosdreef. Principebeslissing, goedkeuring lastvoorwaarden project en goedkeuring toetreding raamcontract Wonen in Vlaanderen
Het lokaal bestuur wenst 4 doorgangswoningen aan te bieden als tijdelijke woning voor kwetsbare inwoners bij dakloosheid, doorstroming na een LOI-verblijf, brand, uithuiszetting, …
Het project omvat 4 wooneenheden van het type 0/1 (studio) met een streefoppervlakte van 37 à 38 m². De woningen dienen te voldoen aan de toegankelijkheidsnormen. 1 woonunit dient te voldoen aan de eisen van rolstoeltoegankelijkheid. Het Agentschap Wonen in Vlaanderen heeft een raamovereenkomst opgesteld voor het ontwerp en de realisatie van modulaire wooneenheden. Het Agentschap Wonen in Vlaanderen treedt hierin op als aankoopcentrale. De woonunits die via dit raamcontract worden aangeboden voldoen integraal aan de voorwaarden om subsidies te verkrijgen voor dit project.
Door gebruik te maken van deze raamovereenkomst dient het lokaal bestuur zelf geen prijsvraag te organiseren, wat tijds- en kostenbesparend is. Het lokaal bestuur maakte voor het project ‘Woonunits Bosdreef’ een bestek op voor het houden van een minicompetitie.
Verlenging statuten Welzijnsband Meetjesland. Principieel akkoord.
De Welzijnsband Meetjesland wenst de duurtijd van haar statuten te verlengen tot de maximale termijn van 30 jaar. De huidige statuten lopen tot 30 juni 2026. Op de Raad van Bestuur van 14 mei 2025 werd het voorstel toegelicht, met het oog op agendering van dit punt op de Raad van Bestuur van 4 juli 2025. De inhoudelijke en financiële bepalingen van de statuten blijven ongewijzigd. De verlenging van de duurtijd heeft geen impact op de bijdrage van de aangesloten besturen:
Financiering blijft afhankelijk van de afgenomen dienstverlening. Deze voorbereidende beslissing laat toe om namens het OCMW-bestuur een standpunt in te nemen binnen de Raad van Bestuur. De formele goedkeuring van gewijzigde statuten volgt later, na advies van de Vlaamse Regering en besluitvorming binnen de Algemene Vergadering (najaar 2025).
Aan de OCMW-raad wordt gevraagd een standpunt in te nemen.
Evaluatie Welzijnsband Meetjesland n.a.v. eerste jaar legislatuur 2025-2030 – art 492 DLB.
Conform artikel 492 DLB bezorgde Welzijnsband Meetjesland op 14 mei 2025 een evaluatierapport over haar werking in het eerste jaar van de nieuwe legislatuur 2025–2030. Het rapport behandelt de werking van de welzijnsvereniging op vlak van organisatie, dienstverlening, samenwerking met de lokale besturen, en financieel en personeelsbeleid. Aan de raad wordt gevraagd kennis te nemen én akkoord te gaan met de inhoud van het evaluatierapport over het eerste jaar van de legislatuur 2025-2030.









